— Як виникла ідея створити свій церковний хор? — цікавлюся. — Ідею подала Наталія Сабран, котра диригує старшим колективом. Коли ж запропонували отцю Дмитру Зав’яльцю створити молодий хор, погодився і дав благословення на це мені, — відповідає Марія.
— Але ж раніше у храмі Покрови Пресвятої Богородиці вже були молоді хори.— Так, і не раз. Диригували ними Михайло Луцик, Сергій Козар, Іван Очеретянов, Василь Хобзей… Співали й наші працівники культури. Я вперше була учасницею хору Михайла Луцика. Тоді ще й нотної грамоти не знала, сприймала на слух.
— За яким принципом відбираєте хористів і скільки часу потрібно, щоб створити свій церковний хор? — Коли Наталія Сабран запропонувала — я була ще студенткою. Оскільки за спеціальністю не диригент — дещо сумнівалась. Отець Дмитро оголосив у храмі: бажаючі можуть долучатись. Старалась брати тих дітей, котрі ходять до церкви. Сьогодні нас 15. Це учні Глибоцького ліцею та Глибоцької ЗОШ І-ІІІ ст., студенти, практиканти. Тільки 5 — з музичною освітою. Головне — мати голос, слух і бажання. Кожен, хто хотів би співати у церковному хорі, може приєднатись.
— Що найважче для керівника хору?— Діти часто хворіють. Ще для них важко прокидатись вранці. Однак, по 3—4 рази на тиждень ми збирались на репетиції і так вивчили майже всю літургію. А заспівали вперше на пророка Іллі. Треба розуміти, що хор формується роками, адже потрібно, щоб люди виспівались. До свят слід вивчати нові партитури, адже кожне має свій тропар і кондак. Замість антифонів звичайних теж слід вивчати антифони святкові, котрі виконують тільки на великі свята.
У Великий піст вивчаємо тексти мінорного характеру, адже це час роздумів про сенс життя. Готуємось і до Великодня.
— Маріє, існує думка, що людині корисна лише церковна музика, а уся інша — шкідлива. Як до цього ставитесь? — Музику потрібно розуміти і розрізняти. Духовну і класичну використовують навіть у психіатричних лікарнях для лікування.
— Як вважаєте, майбутнє у храмах — за професійними хорами чи аматорськими?— Думаю, що у великих містах, де є музичні заклади освіти, — за професійними. А у районних центрах, як, наприклад, у Глибоці — швидше за аматорськими.
Слухаючи церковний піснеспів у вас, шановні читачі, ніколи не складалось враження, що це наче самі янголи співають? Серце радіє, душа відчуває духовне піднесення від ноток, які випромінює хор.
Лариса Дущак.
Фото автора.